Osiguranje od automobilske odgovornosti je obavezno i mora da ga ima svako registrovano vozilo. Ukoliko upotrebom motornog vozila prouzrokujete štetu imovine trećim licima (uništenje ili oštećenje vozila, kuće, ograde...) ili ih dovedete do telesnih povreda, narušenog zdravlja ili smrti, materijalnu i nematerijalnu štetu oštećenoj strani nadoknađuje osiguravajuća kuća. Na taj način Vi ste osigurani od finansijskih
gubitaka.
Na osnovu Zakona o obaveznom osiguranju u saobraćaju najniže sume osiguranja na koje može biti ugovoreno osiguranje od autoodgovornosti iznose:
- za štetu na licima, po jednom štetnom događaju, bez obzira na broj oštećenih lica 1.000.000 evra;
- za štetu na stvarima, po jednom štetnom događaju, bez obzira na broj oštećenih lica 200.000 evra.
Osiguravajuće pokriće se pruža za štete nastale na teritoriji Republike Srbije, država članica Evropske unije, teritoriji država članica Sistema međunarodne karte osiguranja ili država čiji je nacionalni biro osiguranja potpisnik Multilateralnog sporazuma, bez plaćanja dodatne premije.
Zeleni karton
Zeleni karton je potvrda da osiguranje važi i u inostranstvu! Neophodan je za putovanje u jednu od osam članica Sistema zelene karte: Ukrajina, Moldavija, Turska, Severna Makedonija, Albanija, Tunis, Maroko i Azerbejdžan. S obzirom na to da su Rusija, Belorusija i Iran trenutno pod suspenzijom, za posetu tim državama motornim vozilom neophodno je zaključiti granično osiguranje kao potvrdu da za dato vozilo imate zaključenu polisu osiguranja od auto-odgovornosti. Zeleni karton može da izda osiguravajuća kuća kod koje ste osigurali vozilo.
Šta je bonus-malus?
Kada sklapate osiguranje automobila, sigurno ste čuli za sistem bonus-malus i premijske klase. Verovatno znate i da je od toga zavisila cena osiguranja. Kod sistema bonus-malus osiguravajuća društva određuju za koji procenat je premija osiguranja automobila niža ili viša od početne. Sistem bonus-malus utiče na premiju osiguranja od auto-odgovornosti i opšteg kasko osiguranja.
Sistem bonus-malus u osiguranju od auto-odgovornosti reguliše način obračuna premije na osnovu prethodnog ponašanja vozača. Osiguranici koji nisu prouzrokovali štetu plaćaju nižu premiju, dok vozači koji su izazvali štete plaćaju više. Za svaku godinu bez štete, vozači dobijaju bonus od 5% prve godine, 15% druge godine, koji može dostići maksimalnih 25%
nakon tri godine. S druge strane, vozači koji tri godine uzastopno izazovu štetu ili prouzrokuju tri ili više šteta u jednoj godini suočavaju se s povećanjem premije do 150%.
Pri promeni osiguravajuće kuće, bonus i malus se ne menjaju, nego se prenose. Kad kupite novo vozilo, krećete od premijskog stepena 4, na kom nemate ni bonus ni malus. Ukoliko prodajete automobil, možete da zadržite bonus i da ga iskoristite za sledeće vozilo koje kupite, uz poštovanje određene procedure (mora da bude ista vrsta vozila, potrebno je dostaviti polisu i dokaz o otuđenju prethodnog automobila).
Šta učiniti u slučaju saobraćajne nezgode?
- Zaustavite vozilo i, ako je izvodljivo, omogućite nesmetan saobraćaj drugim učesnicima. Na auto-putu pređite vozilom u zaustavnu traku. Kada se zaustavite, upalite sva četiri žmigavca.
- Obucite reflektujući prsluk. Obratite pažnju na saobraćaj oko vas. Pobrinite se za sopstvenu sigurnost i sigurnost drugih učesnika u saobraćaju.
- Osigurajte mesto nezgode. Koristite sigurnosni trougao, a noću žuto trepćuće svetlo, bateriju ili drugi odgovarajući način osvetljenja. Neko od učesnika treba da upozori na opasnost vozila koja dolaze.
- Što pre obavestite policiju.
- Pružite osnovnu prvu pomoć povređenima.
- Na sigurnom mestu sačekajte dolazak policije i dajte im sve potrebne informacije.
Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi
Evropski izveštaj o saobraćajnoj nezgodi je obrazac koji se popunjava prilikom sudara u slučajevima koji ne zahtevaju obavezan dolazak policije na uviđaj i neophodno je da ga potpišu svi vozači učesnici. To omogućava da se ispostavi odštetni zahtev osiguravajućoj kući, po osnovu osiguranja od auto-odgovornosti.